Zarejestruj wizytę

Współczesna chirurgia stomatologiczna to nie tylko usuwanie zębów – dzięki rozwojowi technologicznemu i wdrażaniu nowoczesnych metod leczenia, ekstrakcja przeprowadzana jest jedynie w ostateczności, gdy wszystkie inne metody leczenia zawodzą. Współczesna chirurgia stomatologiczna obejmuje zatem pełen zakres zabiegów mających na celu jak najdłuższe utrzymanie zębów w jamie ustnej, a także tych wspomagających leczenie ortodontyczne, protetyczne czy zachowawcze. W pewnych przypadkach jednak ekstrakcja zębów nadal jest nieunikniona. W placówkach DENS najlepsi chirurdzy stomatolodzy dbają o to, by przebiegała ona dla pacjenta bezboleśnie, w możliwie komfortowych warunkach, a pacjent wkrótce po zabiegu czuł się dobrze.


Wyrywanie (ekstrakcja) zębów

Ekstrakcja zęba, którego nie da się uratować, przebiega w kilku etapach. Na początku lekarz zrywa okalające ząb więzadło okrężne, a następnie używa kleszczy, aby poluzować ząb, który ma zostać wyrwany. Stosując precyzyjne ruchy ekstrakcyjne, stomatolog oddziela ząb znieczulonego pacjenta od kości. W ten sposób rozchwiany ząb z łatwością może zostać usunięty przy użyciu specjalnych narzędzi stomatologicznych. W dalszej kolejności, już po usunięciu zęba z jamy ustnej, chirurg stomatolog oczyszcza zębodół pacjenta z resztek zęba oraz kości. Następnie zszywa ranę.


Usuwanie ósemek

W kwestii usuwania zębów najczęściej wykonuję się usuwanie ósemek. Przyczyną decyzji o usunięciu ósemki może być między innymi stan zapalny w okolicy zęba oraz towarzyszące mu dolegliwości bólowe, niewłaściwe, utrudniające prawidłowe oczyszczanie, usytuowanie zęba oraz jego wyrzynanie się w nieodpowiednim kierunku. Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości nazywane jest również dłutowaniem ósemek. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że jest on dla pacjenta zupełnie bezbolesny. Źródłem niewielkiego dyskomfortu w trakcie wyrywania ósemek może być uczucie ucisku oraz rozpierania tkanek. Na początku zabiegu chirurg stomatolog nacina i precyzyjnie odsłania dziąsło w okolicy zęba, po czym przy użyciu wiertła usuwa blaszkę kostną. Dzięki temu zyskuje pełen dostęp do zęba mądrości, co pozwala specjaliście na usuwanie ósemek. W większości przypadków lekarz dzieli ząb na fragmenty, po czym sukcesywnie je wyrywa.


Usuwanie zęba zatrzymanego

Usuwanie ósemek zatrzymanych jest trudnym zabiegiem, a chirurg stomatolog, który się go podejmuje, musi odznaczać się olbrzymią wprawą i wiedzą. Zatrzymane zęby to te, które są w pełni wykształcone, jednakże z różnych przyczyn nie wyrżnęły się prawidłowo i zatrzymały się w żuchwie. Zabieg ten może dotyczyć zarówno zębów mądrości, jak i jedynek i trójek w szczęce górnej oraz zębów przedtrzonowych w szczęce dolnej. Wyróżniamy zęby zatrzymane częściowo i całkowicie. Placówki stomatologiczne DENS we Wrocławiu zapewniają kompleksowe leczenie nawet w najbardziej skomplikowanych przypadkach, co oznacza, że nasi chirurdzy stomatolodzy w sposób dla pacjenta bezbolesny usuwają zęby zatrzymane w różnym stopniu i w różnych pozycjach.

Po każdym rodzaju ekstrakcji zęba chirurg stomatolog przekazuje pacjentowi szczegółowe instrukcje pozabiegowe, dzięki którym może on przyspieszyć tempo gojenia ran oraz uniknąć uciążliwych i niebezpiecznych powikłań. Jeżeli jest taka konieczność, stomatolog przepisuje pacjentowi odpowiednie leki.


Ratujemy zęby przed wyrwaniem!

Nasi lekarze robią wszystko, aby zachować zdrowy ząb w jamie ustnej pacjenta. Mając świadomość, że utrata zęba prowadzi nieuchronnie do przedwczesnego zaniku kości wyrostka zębodołowego, przemieszczania się zębów w łuku i zaburzenia symetrii twarzy, proponujemy Państwu następujące zabiegi:

  • Resekcja korzenia – czyli usunięcie wierzchołka korzenia wraz z otaczającą zmianą chorobową. To niezwykle skuteczny sposób ochrony zęba po skomplikowanym leczeniu endodontycznym
  • Amputacja korzenia – czyli radisekcja lub radektomia. Zabieg polega na usunięciu jednego korzenia, podczas gdy korona zęba pozostaje nietknięta. Zabieg zalecany jest w przypadkach, gdy zachowanie korzenia jest niemożliwe, lecz ząb jest potrzebny ze względu na planowane leczenie protetyczne.
  • Hemisekcja – rozdzielenie zęba i usunięcie części nie nadającej się do leczenia. Dzięki temu rozwiązaniu na zdrowym fragmencie zęba można przeprowadzić odbudowę protetyczną.
  • Premolaryzacja – po rozdzieleniu korzeni zęba trzonowego pozostawione zostają obie części i utworzone 2 oddzielne, mniejsze zęby. Zabieg ten przeprowadza się, gdy przyzębie pacjenta dotknięte jest zaawansowanym stanem zapalnym.
  • Replantacja – wprowadzenie zęba z powrotem w kość, jeśli został on usunięty, wybity lub zwichnięty
  • Autotransplantacja – przemieszczenie, zęba w inne miejsce łuku zębowego. Zabieg ten daje możliwość uzupełnienia braków zębami zatrzymanymi, przemieszczonymi lub nadliczbowymi.

W naszych gabinetach w ramach chirurgii stomatologicznej wykonujemy też procedury wspomagające leczenie z innych dziedzin stomatologii, w tym implantologii, ortodoncji oraz periodontologii. Należą do nich między innymi:

  • Sterowana regeneracji kości i tkanek miękkich ma na celu odbudowę tkanki kostnej poprzez umieszczenie pod błoną śluzową preparatów (w formie granulatu oraz błon) zastępujących kość i pobudzających jej wzrost. Procedura ta może być niezbędną w trakcie implantacji.
  • Gingiwoplastyka – czyli wycięcie nadmiaru dziąsła i nadanie mu prawidłowego kształtu. Umożliwia osiągnięcie harmonii między tkankami miękkimi a twardymi wokół szyjek zębów. Dzięki temu zabiegowi estetyka uśmiechu pacjenta ulega znacznej poprawie. Plastyka dziąseł może być również niezbędna w przypadku próchnicy rozwijającej się pod dziąsłem lub poddziąsłowego złamania korony.
  • Podniesienie dna zatoki szczękowej, czyli zabieg mający na celu zwiększenie odległości między dnem zatoki szczękowej, a implantem, co zapewnia jego bezpieczne osadzenie oraz długotrwałe utrzymanie.
  • Zabiegi z wykorzystaniem lasera (np. pogłębienie dna przedsionka, wydłużanie koron klinicznych zębów) umożliwiają wykonanie estetycznych i funkcjonalnych uzupełnień protetycznych u pacjentów z trudnymi warunkami w jamie ustnej. Laser wykorzystujemy także w celu przyspieszenia gojenia uszkodzonych tkanek (laser biostymulacyjny).

W naszych gabinetach oferujemy Państwu również zabiegi:
  • usunięcia torbieli zębopochodnych, w tym torbieli korzeniowych i zapalnych torbieli przyzębnych;
  • nacięcia ropnia okołozębowego, czyli ostrego ropnego zapalenia tkanek ulokowanych w okolicy wierzchołka korzenia zęba;
  • plastyki połączenia ustno – zatokowego powstałego na skutek ekstrakcji tylnych zębów górnych;
  • pobrania fragmentu tkanki do badania histopatologicznego, gdy zachodzi potrzeba wykluczenia zmian nowotworowych.

UsługaCena
Znieczulenia bezpłatnie
Założenie szwów chirurgicznych bezpłatnie
Zdjęcie szwów bezpłatnie
Opatrunek chirurgiczny bezpłatnie
Kontrola pozabiegowa bezpłatnie
Usunięcie zęba stałego 400 - 600 zł
Usunięcie zęba stałego z dłutowaniem 600 - 800 zł
Usuwanie zęba mądrości 800 - 1000 zł
Usunięcie zęba zatrzymanego 1000 - 1200 zł
 Powyższe ceny mogą ulec zmianie w indywidualnych przypadkach, o czym Pacjent zostanie uprzedzony przed wykonaniem lub w trakcie zabiegu.