Zarejestruj wizytę

Nowoczesne leczenie kanałowe pozwala zachować własny ząb i cieszyć się nim przez długi czas, gdy dotychczas jedyną alternatywą byłaby jego ekstrakcja. Endodoncja (bo tak nazywa się nauka o leczeniu kanałowym) w ostatnich latach stała się bardzo skuteczna i pozwala na zatrzymanie w jamie ustnej zębów, które jeszcze dekadę temu zostałyby usunięte.

Aby leczenie zakończyło się trwałym sukcesem, konieczny jest specjalistyczny sprzęt, m. in.

  • aparat do wykonywania zdjęć rentgenowskich,
  • urządzenia do pracy w powiększeniu (mikroskop lub lupy zabiegowe)
  • profesjonalne urządzenie do szczelnego wypełniania kanałów przy użyciu wysokiej temperatury.

Wszystkie te urządzenia znajdziecie Państwo w każdym z gabinetów DENS.


Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe (w tym takie, które przeprowadzamy na jednej wizycie) wykonywane jest w naszych placówkach zupełnie bezboleśnie oraz zgodnie z wytycznymi światowych autorytetów w tej dziedzinie. Dla największej precyzji leczenia i maksymalnych efektów przeprowadzamy leczenie kanałowe pod mikroskopem. Dzięki nieosiągalnej w inny sposób precyzji, jesteśmy w stanie zapewnić pacjentom maksymalne bezpieczeństwo i niezwykłą skuteczność leczenia. Korzystając z mikroskopu, lekarz może dokładnie zlokalizować i opracować poszczególne kanały zęba. Mikroskop pozwala mu wykonywać różnego rodzaju złożone czynności i obserwować efekty swoich poczynań w wielokrotnym powiększeniu. Dzięki wykorzystaniu urządzenia lekarz może podczas leczenia kanałowego działać w polu zabiegowym z niezwykłą precyzją, co umożliwia perfekcyjne opracowanie kanałów oraz szczelne ich wypełnienie. Leczenia kanałowe pod mikroskopem ułatwia także zamykanie perforacji korzenia czy też dna komory zębowej.


Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest jedyną możliwością uratowania zęba, którego miazga zęba dotknięta została zaawansowana próchnicą. Bagatelizowana i nieleczona próchnica atakuje z czasem coraz głębsze warstwy zęba, rozprzestrzenia się z zębiny aż do miazgi. Bakterie, które rozmnażają się w zainfekowanym obszarze, prowadzą do niezwykle bolesnego ostrego stanu zapalnego. Zaniechanie leczenia na tym etapie postępu choroby może doprowadzić do martwicy zęba. Dzieje się tak, gdyż bakterie uszkadzają wierzchołek zęba i zajmują sąsiadujące z nim tkanki. W dalszej kolejności infekcji ulega ozębna, w której rodzi się stan zapalny. Objawia się on silnym bólem, który towarzyszy każdemu dotknięciu zęba. Przy korzeniu zęba może zacząć magazynować się ropa, która przenika przez kość oraz okostną i rozlewa się na tkanki miękkie.

Jeżeli ząb zainfekowany póchnicą w stopniu zaawansowanym ma być uratowany przed ekstrakcją, konieczne jest leczenie kanałowe. W trakcie niego stomatolog ma za zadanie usunąć zakażoną miazgę, opracować kanały, a następnie, po ich precyzyjnym oczyszczeniu i osuszeniu – zamknąć kanały przy użyciu biozgodnej gutaperki.


Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Po leczeniu kanałowym należy odtworzyć koronę zęba, gdyż to właśnie odbudowa pozwala na żucie pokarmów, ma ogromne znaczenie dla estetyki uśmiechu oraz wymowy. W naszych gabinetach oferujemy Państwu różne rodzaje i sposoby odbudowy zęba po leczeniu kanałowym, co pozwala na dokładne dopasowanie postępowania do obecnej sytuacji w jamie ustnej.

W pewnych przypadkach możliwa jest odbudowa zęba przy użyciu materiałów kompozytowych. Kompozyt nadaje się do tej roli, jeśli leczenie kanałowe nie uszkodziło bocznych ścianek zęba. Metoda ta jest jednak rzadko stosowana w klinikach stomatologicznych. Jeśli korzeń zęba został na skutek leczenia kanałowego poważnie osłabiony, stomatolog może dokonać jego rekonstrukcji przy użyciu wkładu z włókna szklanego, na którym następnie umocowywana jest odbudowa z kompozytu. Jeszcze inną metodą odbudowy zęba po leczeniu endodontycznym jest wykorzystanie odbudów protetycznych inlay oraz onlay.


Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe nie musi być dla pacjenta bolesne, ponieważ przeprowadzane jest zazwyczaj przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego. Pacjent może odczuwać jedynie niewielki dyskomfort towarzyszący zabiegowi.


Ile trwa leczenie kanałowe?

Nowoczesne leczenie kanałowe pod mikroskopem oraz następująca po nim odbudowa zęba zazwyczaj przeprowadzane są w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Leczenie endodontyczne pod mikroskopem trwa od 90 minut do 2 godzin, w zależności od przypadku. Należy pamiętać, że w niektórych skomplikowanych przypadkach leczenie kanałowe należy rozłożyć na kilka wizyt w gabinecie.


Przeciwwskazania do podjęcia leczenia kanałowego pod mikroskopem

W niektórych przypadkach leczenie kanałowe nie jest możliwe. Przyczyną takie stanu rzeczy może być bardzo zły stan zęba – rozległe zniszczenia ścian zęba, sięgające na dużą głębokość pod dziąsło lub też poważne uszkodzenie ozębnej. Lekarz podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, które pozwala mu odpowiednio ocenić stan zdrowia zęba pacjenta. Innymi przeciwwskazaniami do podjęcia leczenia endodontycznego mogą być różnego rodzaju choroby układu krążenia lub nerek i stawów.

DENS - Leczenie kanałowe

UsługaCena
Pomoc doraźna 250 zł
Odbudowa przygotwująca do leczenia kanałowego 300 zł
Leczenie kanałowe – siekacze i kły 900 zł
Leczenie kanałowe powtórne (reendo) – siekacze i kły 1000 zł
Leczenie kanałowe – zęby przedtrzonowe 1100 zł
Leczenie kanałowe powtórne (reendo) - zęby przedtrzonowe 1250 zł
Leczenie kanałowe – trzonowce 1400 - 1600 zł
Leczenie kanałowe  powtórne  (reendo) - trzonowce 1600 - 1800 zł
Odbudowa zęba po leczeniu endodontycznym  500 - 700 zł
Cena zawiera koszt znieczuleń, koferdamu, zdjęć RTG, znalezienie, udrożnienie, opracowanie, dezynfekcję i wypełnienie kanałów – nie zawiera ostatecznej odbudowy korony zęba
Usunięcie z kanału zęba złamanego narzędzia 400 - 600 zł
Zamknięcie perforacji 350 zł
W przypadku trudności w leczeniu, skomplikowanej anatomii, obliteracji, stopni, zaawansowanej krzywizyny kanału, dodatkowych kanałów (kanał piąty, szósty) wycena indywidualna

Mikroskop w cenie zabiegu