Zarejestruj wizytę

Zaniepokoić powinien przede wszystkim powinien nas kolor dziąseł. Gdy nasze dziąsła objęte są zapaleniem ich kolor nie będzie różowy jak wcześniej, ale będą one mocno czerwone, a nawet silne. Zmienia się kształt dziąseł- są obrzęknięte, a podczas szczotkowania krwawią. To znak, że czas udać się na wizytę u specjalisty.

Co ważne - nie należy jej odwlekać, gdyż długo nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do poważnej nieodwracalnej choroby przyzębia- czyli utraty kości, co skutkuje ruchomością zębów, jak również z czasem ich utratą.

Zawsze najkorzystniej jest zapobiegać chorobie, niż ją leczyć. Tak jest i w przypadku zapalenia dziąseł. Nasza siłą w walce o zdrowe dziąsła jest właśnie profilaktyka.

Co to znaczy?

W pierwszej kolejności (u pacjentów zdrowych):

  • na każdej wizycie kontrolnej lekarz specjalista przedstawia i przypomina jak prawidłowo wykonywać zabiegi higienizacyjne, jakich szczoteczek, nici dentystycznych używać, jakich past, czy warto skorzystać z innych przyborów do czyszczenia jamy ustnej (w tym irygatora).
  • przynajmniej raz, czasem dwa razy w roku należy wykonać higienizacje (profesjonalne usunięcie płytki nazębnej, kamienia, osadów),
  • staramy się minimalizować czynniki ryzyka w tym stres, nikotyna.

A co, gdy pojawią się pierwsze objawy choroby?

  • ważne jest wczesne wykrycie ( jeżeli dziąsła są zaczerwienione, krwawią przy szczotkowaniu warto udać się wizytę kontrolną).

Lekarze naszych gabinetów DENS po badaniu przedstawią plan leczenia i omówią zabiegi, które mogą być konieczne w danym przypadku,

  • istotne jest po rozpoznaniu natychmiastowe podjęcie leczenia czyli usunięcie kamienia, płytki nazębnej, osadów z powierzchni zębów (skaling, polerowanie, piaskowanie),
  • ponadto zapobieganie nawrotom- choroby dziąseł i przyzębia (czyli również kości, w której osadzone są zęby) mają charakter przewlekły. Stąd starannie dobrany w planie leczenia czas kolejnej kontroli jest bardzo ważny.

Jak najczęściej wygląda taka wizyta pacjenta z chorobą dziąseł i przyzębia?

Rozpoczynamy od postawienia diagnozy. W tym celu wykonujemy diagnostykę czyli badamy pacjenta- stan dziąseł, głębokość kieszonek, stopień krwawienia z dziąseł. W celu potwierdzenia zapalenia przyzębia istotne będzie dla lekarza specjalisty wykonanie zdjęcia RTG (pantomogram), na którym będziemy mogli obejrzeć i ocenić poziom kości. Następnie lekarz przedstawia plan leczenia, którego realizowanie szczególnie przy zaawansowanej chorobie przyzębia pozwoli na niepogłębianie się zaniku kości oraz zapobiegnie nawrotom ostrych stanów zapalnych.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zapraszamy na wizytę do Specjalistycznego Centrum Stomatologicznego DENS!