Kamień nazębny. Czy można mu zapobiegać?

kamien nazebny czy mozna mu zapobiegac (Copy)Problem kamienia nazębnego dotyczy prawie każdego z nas. Kamień to nic innego jak  resztki pokarmowe (zwane płytką nazębną), które z biegiem czasu uległy mineralizacji i niemożliwe jest ich usunięcie za pomocą szczoteczki i pasty.


    Zwlekanie z usunięciem kamienia nazębnego może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji - od nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej, przez krwawiące i kurczące się dziąsła, aż do choroby przyzębia, zwanej dawniej paradontozą i utraty zębów.
 

Przyczyn pojawiania się kamienia nazębnego jest wiele i niestety prawie niemożliwe jest całkowite zapobieganie jego powstawaniu. Z czasem kamień osadza się nawet u osób bardzo dokładnie szczotkujących zęby. Częstość jego tworzenia się zależy w dużej mierze od genów. Jeżeli mamy skłonność do kamieni w nerkach czy w woreczku żółciowym, prawdopodobnie będziemy częściej odwiedzać stomatologa celem usunięcia kamienia nazębnego. Do czynników przyspieszających jego osadzanie się należą również stłoczone zęby (zwłaszcza dolne) oraz nieprawidłowo wykonane wypełnienia i protezy. 
 

    Nie ma możliwości pozbycia się kamienia nazębnego w domowym zaciszu, aby się  go usunąć trzeba umówić się do swojego stomatologa na tzw. skaling. Najczęściej zabieg jest przeprowadzany za pomocą ultradźwięków i wbrew temu co jest napisane na większości stron internetowych pierwszy zabieg może nie być przyjemny, choć zwykle trwa stosunkowo krótko. Każda następna wizyta trwa jeszcze krócej i wywołuje mniej nieprzyjemnych doznań, gdyż regularne usuwanie kamienia powoduje, że jest go znacznie mniej niż na pierwszej wizycie. 
 

    Kamień nazębny należy usuwać raz na rok, a osoby, u których szczególnie szybko się osadza powinny umawiać się na skaling raz na 6 miesięcy. Po usunięciu kamienia zęby powinny zostać wypolerowanie. Moi pacjenci bezpośrednio po zabiegu odczuwają znaczącą różnicę w gładkości i świeżości zębów. Usuwanie kamienia dobrze jest połączyć z piaskowaniem i fluoryzacją zębów na tej samej wizycie. 

lek. dent. Paweł Kudzbalski